Objavil/a: Šport(ni) hec! | 24/09/2010

Sram, Shimano ali Campagnolo

Je vprašanje, na katerega si moramo odgovoriti pred nakupom kolesa. Gre predvsem za  kompromis med našimi željami, zahtevnosti uporabnika in nenazadnje ceno teh komponent. Vsi tri znamke so dobre, vendar pri nekaterih za isti denar dobiš več, pri drugi manj. V svoji karieri sem imel priložnost preikusiti vse tri, kot pri vseh stvareh so bili tudi tu plusi in minusi.

Če začnemo s Campagnolom. Italijanska znamka, ki od vseh zgoraj naštetih velja za najbolj prestižno, posledično tudi najdražjo. So prvi proizvajalec, ki je na trg lansiral opremo z 11 zobniki na zadnji kaseti. Po mojih izkušnjah so njihove komponente vzdržljive in ob pravilnih nastavitvah prijetne za uporabo. V primeru okvar pa zaradi menjav originalnih delov pri pogledu na račun lahko boli glava.

Skupine komponent si po kakovostnih razredih sledijo v naslednjem vrstnem redu: 

  • SUPER RECORD
  • RECORD
  • CHORUS
  • ATHENA
  • CENTAUR
  • VELOCE
  •  

    Pri modelu Super record gre za 11 redno opremo (na zadnji kaseti zobnikov je le teh 11,). Povdarek je (tudi pri ostalih modelih skupine Campagnolo) na ergonomiji prestavnih ročic. Več ali manj vsi rezervni deli morajo biti originalni, ki so prav tako dragi kot hudič. Zaenkrat gre za prestižno opremo, ki jo po mojem mnenju rekreativni kolesar pa tudi marsikateri profesionalni ne potrebuje.

    Record je zelo podobna oprema Super Recordu, le da gre za 10 oziroma 11 redno opremo, ki je nekaj gramov težja in že cenejša. Po kakovostnem razredu se  lahko primerja s Shimanovim modelom Dura Ace oziroma Sram Red.

    Model Chorus sem uporabljal eno sezono, v času ere, ko smo v Savi prisegali na Campanjolo. Zaradi krčenja stroškov smo tisto sezono z Recorda prešli na Chorus. Razlika, nekaj gramov težja, po funkcionalnosti po moji in ocenah sotekmovalcev enaka in bistveno cenejša. Rang Shimano Ultegra.

    Athena je dokaj nova skupina. Prvič sem jo videl na lanskem kolesarskem sejmu v Friedrichshafnu. Nisem je še imel priložnosti testirati, gre pa za rang nižji model od Chorusa.

    Ostala dva modela po kvaliteti že bistveno bolj odstopata od ostalih modelov in sta primerna manj zahtevnim uporabnikom.

     

    Shimano

    Po pogovorih s tekmovalci, med njimi najbolj priljubljena oprema. Natančna,10 redna, cenovno bolj sprejemljiva kot Campagnolo in lahko bi rekli, najbolj razširjena na trgu. Shimano je prvi proizvajalec opreme na elektriko. Mogoče bi bil ta model lahko po prestižu ekvivalent Super Recordu. Moje mnenje, glede uporabnikov, je enako kot pri Super Recordu. Skupine si sledijo takole:

    Dura Ace

    Ultegra SL

    Ultegra

    105

    Model Dura Ace Je odličen model za tekmovalne in zelo zahtevne rekreativne kolesarje. Ni kaj dodati, s tem modelom glede cene in kvalitete ne morete “faliti”

    Ultegra SL in Ultegra, po kakovosti spdata v drugi kakovostni razred pri Shimanu. Ultegra SL je nekaj lažja od Ultegre in v drugem barvnem odtenku (temno siva).  Ta oprema je najboljši kompromis med ceno in kvaliteto. Primerna je za zahtevne kolesarje, uporabljajo jih tudi nekatere tekmovalne ekipe na kolesih za trening.

    Model 105 je prvi tekmovalni model, primeren za manj zahtevne kolesarje.

     

    Sram

    Zadnji dve sezoni uporabljam Sramove komponente. Oprema ameriškega proizvajalca, katerega predstavniki so tudi Lance armstrong, Alberto Contador in brata Schleck. Marketinško so trenutno dokaj agresivni. Kaj reči, lansko sezono sem imel nekaj težav z nastavitvijo, letos dela vse kot urica. Zanimivost Srama je način prestavljanja, kjer lahko uporabnik prestavlja z eno ročico v lažje in težje prestavno razmerje. Ročica ima dve stopnji, s krajsim hodom – do prvega klika, prestavimo na težji prenos, če ta hod podaljšamo pridemo do drugega klika in menjalnik prestavi na večji zobnik. Zanimiva rešitev, ki po tem, ko se nanjo privadiš deluje odlično. Druga zanimivost je ta, da je kompatibilen s Shimanom. Tudi kombinacija veriga Shimano in Sramov zobnika ali obratno deluje odlično. Po mojem mišljenju prideta tu v poštev le modela Sram Red in Sram Force. Prvi model, ki ga je Sram lasiral na trg je Force, Red je njegova nadgradnja.

    Red

     Ekvivalent modelu Dura Ace oziroma Record. Najboljši model podjetja Sram. Deluje zelo dobro. Teža v primerjavi s konkurenco ne igra bistvene vloge, saj je podobna pri vseh treh proizvajalcih. Cenovno najugodnejši med top komponentami.

    Force

    Nekaj težja oprema v primerjavi z Redom. Težava pri tej opremi so bili mehki prednji verižniki, zaradi katerih ta oprema ni bila priljubljena med tekmovalci. Ralika v primerjavi z modelom Red so tudi vzmeti v prestavnih ročkah, ki so slabše kvalitete, zato lahko ročka in posledično menjalnik postaneta manj odzivna.

    Za zakljucek je moje osebno mnenje, da je za rekreativnega kolesarja, ki želi zelo dobro kolo najbolj primerna oprema Shimano Ultegra. Oprema, ki nam glede cene in kvalitete ponudi največ.

    Pa še okvirne cene, pridobljene na nemški spletni strani:

     Shimano

    Shimano Dura Ace Di2  (elektronski) : ca., 2.200 eur

    Shimano Dura Ace 7900 , ca: 1.300 eur

    Shimano Ultegra 6700 , ca: 600eur

    Shimano 105 5700 ,ca: 500 eur

    Campagnolo

    Campagnolo Super Record Titan 2×11 , ca: 1.850 eur

    Campagnolo Super Record 2×11 , ca: 1.750 eur

    Campagnolo Record 2×11 , ca: 1.430 eur

    Campagnolo Chorus 2×11, ca: 1.000 eur

    Campagnolo Athena 2×11, ca: 770 eur

    Sram

    SRAM Red Carbon, ca: 1.200 eur

    SRAM Force Carbon, ca: 800 eur

    Še enkrat, cene so zgolj informativne in povzete z zgornjih strani. Lahko se ralikujejo, sploh Evropske v primerjavi s cenami v ZDA. Namen je le prikazati okvirne cene za občutek koliko kaj stane. Potrebno je preveriti tudi ceno posameznih kosov, saj je celotna oprema Shimano Dura Ace 7900 cenejša kot Campagnolo Super Record, medtem pa je samo prestavna ročica Shimana dražja od Campagnolove.

    Kratek test prestavnih ročk (video).

    Test prestavnih ročk

    To je bilo na kratko nekaj o tem. Če se vam zdi zanimivo, komentirajte še kako je z vašimi ikušnjami o opremi, vsak komentar in vprašanje je dobrodošlo.


    Odgovori

    1. pozdrav! zelo dobro napisano tole, stran na sploh pa utegne postati zanimiva, vendar bi pri tem naslovu pri campagnolu povedal še da je edina od teh treh podjetij, ki izdelujejo komponente kjer se da čisto vsak del zamenjati, oz. obstajajo nadomestni deli za vse, kar neko komponento sestavlja

      • Hvala za komentar. Prav to je namen tga bloga, da nas več pove čim več. Veliko nas je kolesarskih navdušencev, ki take informacije potrebujemo. Glede komponent, pri katerih se da vse zamenjat, sem se sedaj spomnil našega mehanika, ko je prvic razdrl Campagnolo ročko. Zamenjati je bilo treba le neko vzmet ali kupiti novo ročko. Ko je bilo podrto, je bilo zanimivo gledati vse te majhne vzmeti in kolesca, zložene na pultu. To je kar filigransko delo. Spomnim se, da je, ko ni imel dela za trening razdrl polomljeno ročko in jo nazaj sestavil. Takrat bi lahko preštel ljudi, ki bi to znali zamenjati, na prste ene roke, podrto so mel hitro, ko je blo pa treba sestaviti nazaj, je pa kar nekaj podrtih ročk končalo pri našem takratnem serviserju. Ne vem pa kako je s tem danes in koliko ljudi to obvlada, ne vem tudi, ali je možno dobiti načrte kako vse to zamenjati ali je še vedno potrebnih mnogo ur, truda in nenazadnje tudi sreče, da na koncu vse paše skupaj.

    2. jaz sem staro(več kot 10 let) campagnolo chrous ročko peljal h čerinu ker pri prestavljanju ni bilo tistega značilnega “klika” in tudi nisem imel občutka za prestavljanje(včasih sploh nisem prestavil, včasih je šlo za 2 v lažjo)pa mi je zamenjal nek majhen zobniček, pri shimanu ali sramu pa bi moral gotovo menjati celo ročko, sedaj 1 leto vozim campagnolo, s sramom nimam izkušenj, shimano pa sem peljal le enkrat na testno vožnjo ko sem bil prvič na specjalki tako da težko povem svoje mnenje, vendar bom gotovo sprobal tudi ostalo


    Komentiraj

    Kategorije